W Centrum Okulistycznym OPTIMUM wykonujemy posiewy materiału (wydzieliny) pobieranego z worka spojówkowego. Posiewy pobierane są w kierunku stwierdzenia obecności bakterii zarówno tlenowych, jak i beztlenowych oraz grzybów chorobotwórczych, a także w pakiecie – wszystkich patogenów. Po uzyskaniu dodatniego wyniku (wzrost drobnoustrojów w hodowli laboratoryjnej) wykonywany jest od razu antybiogram (w cenie badania). Antybiogram to określenie, na jakie grupy antybiotyków dany drobnoustrój chorobotwórczy jest wrażliwy. Służy on dobraniu odpowiedniego leku do danej infekcji. Bakterie, wirusy i grzyby to czynniki wywołujące m.in. zapalenia spojówek, brzegów powiek oraz rogówki.

Szczególnie narażeni na infekcję są pacjenci z niektórymi chorobami ogólnymi (np. cukrzyca), zespołem suchego oka, pracujący w zanieczyszczonym środowisku, spędzający wiele godzin przed komputerem oraz użytkownicy soczewek kontaktowych. Więcej o zapaleniach spojówek przeczytasz w naszym „Słowniczku dla pacjenta„.

Kto powinien wykonać posiew z worka spojówkowego?

Badanie mikrobiologiczne wymazu z worka spojówkowego powinny wykonać osoby, u których występują objawy okulistyczne, takie jak:

• zaczerwienienie, przekrwienie spojówek

• obrzęk, pogrubienie spojówek

• surowicza lub ropna wydzielina z worka spojówkowego

• bolesność, zwiększona wrażliwość gałki ocznej, światłowstręt

• uczucie swędzenia, bądź pieczenia oczu

Osoby z wyżej wymienionymi objawami powinny udać się do lekarza okulisty. Wykona on badanie kliniczne, oceni możliwość ewentualnego leczenia, jak również ryzyko zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. W przypadku podejrzenia infekcji, skieruje na badanie laboratoryjne, jakim jest posiew mikrobiologiczny.

Jak wygląda pobranie posiewu?

Pobranie posiewu jest nieinwazyjne, polega na dotknięciu specjalnym wacikiem (podobnym do patyczka kosmetycznego) do odchylonej delikatnie dolnej powieki. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak aby wynik był wiarygodny nie należy przed pobraniem przyjmować żadnych leków okulistycznych ani kropli nawilżających do oczu, a także w dniu posiewu nie dokonywać zabiegów higienicznych (np. przemywanie oczu) czy kosmetycznych (makijaż).

Zostaw numer,
Zadzwonimy