Nużeniec – badanie mikroskopowe rzęs i skóry

W Centrum Okulistycznym Optimum wykonujemy badanie mikroskopowe rzęs i skóry twarzy w kierunku nużeńca ludzkiego i nużeńca krótkiego (po łacinie: Demodex). Oba badania mogą być przeprowadzone jako oddzielne testy, jak i kompleksowo (pakiet).

Nużeniec ludzki jest pasożytniczym roztoczem, który żeruje głownie w mieszkach włosowych rzęs oraz brwi, natomiast nużeniec krótki umiejscawia się w powiekowych gruczołach łojowych Meiboma. Roztocza te wywołują m.in. przewlekłe zapalenie brzegów powiek (objawiające się ich swędzeniem i zaczerwienieniem, czasem obrzękiem), zapaleniem mieszków włosowych rzęs i brwi oraz innych okolic ciała. Mogą być przyczyną nawracających jęczmieni i gradówek. Ich obecność bardzo często jest też powodem problemów dermatologicznych pod postacią zaczerwienienia twarzy, krostek czy trądziku. Nie wszyscy ludzie, u których stwierdza się obecność nużeńca chorują. Może on bytować na skórze jako tzw. komensal, nie wywołując objawów zapalenia ani innych problemów okulistycznych; wszystko zależy od indywidualnej podatności na zachorowanie i odporności miejscowej.

Zakażenie nużeńcem, co pokazały badania epidemiologiczne, jest bardzo rozpowszechnionym zjawiskiem, a częstość zakażeń rośnie wraz z wiekiem. Leczenie demodekozy (nużeńcowego zapalenia brzegów powiek, czasem też spojówek i rogówki) jest długotrwałe i wymaga stosowania odpowiednich preparatów oraz skrupulatnej higieny powiek. Polskie Towarzystwo Okulistyczne w 2017 roku zaproponowało wytyczne leczenia tego schorzenia. Można je naleźć TUTAJ. Na międzynarodowej konferencji “Czerwone Oko”, która odbyła się w Warszawie w marcu 2018, Dr Jaromir Wasyluk przedstawił wykład nt. nużeńcowego zapalenia powiek (demodekozy), którego skrót możesz obejrzeć TUTAJ.

Jak wygląda badanie w kierunku nużeńca?

Nużeniec – badanie mikroskopowe rzęs wykonuje specjalista mikrobiolog, na wynik czeka się około 10 min. W przypadku wyniku dodatniego, potwierdzającego zakażenie, możliwe jest umówienie konsultacji okulistycznej i wdrożenie leczenia specjalistycznymi preparatami.

Badania w kierunku nużeńca wykonujemy w piątki, w godz. 9.30-12.00.

Zostaw numer,
Zadzwonimy