Badanie w kierunku nużeńca Warszawa

Badanie mikroskopowe rzęs i skóry

W Centrum Okulistycznym Optimum wykonujemy badanie mikroskopowe rzęs w kierunku nużeńca ludzkiego i nużeńca krótkiego (Demodex spp.) oraz badanie skóry twarzy. Oba badania mogą być przeprowadzone jako oddzielne testy, jak i kompleksowo (pakiet).

Nużeniec ludzki jest pasożytniczym roztoczem, który żeruje głownie w mieszkach rzęs oraz brwi, natomiast nużeniec krótki umiejscawia się w powiekowych gruczołach Meiboma. Roztocza te wywołują m.in. przewlekłe zapalenie brzegów powiek (objawiające się ich swędzeniem i zaczerwienieniem, czasem obrzękiem), zapaleniem mieszków włosowych rzęs i brwi oraz innych okolic ciała. Ich obecność bardzo często jest też przyczyną problemów dermatologicznych pod postacią zaczerwienienia twarzy, krostek czy trądziku.

Zakażenie nużeńcem, co pokazały badania epidemiologiczne, jest bardzo rozpowszechnionym zjawiskiem. Na szczęście nie zawsze wywołuje poważne objawy kliniczne. Częstość zakażeń rośnie jednak wraz z wiekiem pacjentów.

Nużeniec – badanie

Na wynik badania mikroskopowego rzęs, które wykonuje specjalista mikrobiolog, czeka się około 10 min. W przypadku wyniku dodatniego, potwierdzającego zakażenie, możliwa jest konsultacja okulistyczna i wdrożenie leczenia specjalistycznymi preparatami.

Badania wykonujemy w piątki, w godz. 9.30-12.00.

Facebook