Pachymetria ultradźwiękowa – Pomiar centralnej grubości rogówki

Obniżona grubość rogówki należy do grupy czynników ryzyka wpływających na rozwój i postęp jaskry. Pachymetria ultradźwiękowa w Centrum Okulistycznym OPTIMUM jest wykonywana amerykańskim aparatem DGH (Pachette 3). Jest to badanie polegające na dotykowym pomiarze grubości rogówki i jest ono pomocne w weryfikacji odczytów ciśnienia wewnątrzgałkowego, prognozowaniu ryzyka rozwoju i progresji jaskry oraz ocenie funkcjonowania rogówki, np. po jej przeszczepieniu czy też po wszczepieniu niektórych typów implantów soczewki (wszczepy przedniokomorowe, iris-clip, fakijne).

Odczyt pomiaru ciśnienia śródgałkowego (tonometria aplanacyjna czy bezkontaktowa) jest wiarygodny tylko w przypadku standardowej grubości rogówki. Jak wiadomo – każdy pacjent jest inny i  dzięki pachymetrii można dokonać korekty tego odczytu, a także zdiagnozować nadciśnienie oczne, które nieleczone może niekiedy prowadzić do jaskry.

Pachymetria ultradźwiękowa jest podstawowym badaniem na jaskrę i powinna być przeprowadzona obowiązkowo zarówno u każdego pacjenta z rozpoznaną chorobą, jak i obserwowanego – z podejrzeniem jaskry czy nadciśnieniem ocznym. Pachymetria powinna być także wykonana przed laserową korekcją wad wzroku oraz zabiegami chirurgicznymi rogówki (sprawdź: pachymetria laserowa).

Pachymetria jest całkowicie bezbolesna, odbywa się w miejscowym znieczuleniu kroplami do oka. Nie wymaga zastosowania środków w celu rozszerzenia źrenic. Czas trwania: ok. 3 min. Badanie jest wykonywane przez okulistę.

Zostaw numer,
Zadzwonimy