Irydotomia laserem Nd:YAG

Wskazania do wykonania irydotomii laserowej to przede wszystkim jaskra zamykającego się kąta i jaskra barwnikowa. Irydotomia wykonywana jest na tęczówce (kolorowa część oka wokół źrenicy) – w jej górnej części tworzy się mikroskopijny otwór laserem. Zapewnia on dodatkową drogę, umożliwiającą swobodny przepływ cieczy wodnistej między tylną, a przednią komorą gałki ocznej. Przepływ ten może być utrudniony w różnych rodzajach jaskry. W skrajnych przypadkach, jego całkowita blokada wywołuje tzw. ostry atak jaskry, mogący skutkować trwałym uszkodzeniem wzroku. W chorobach takich jak jaskra barwnikowa czy zespół rozproszenia barwnika zabieg ten może przywrócić prawidłową konfigurację tęczówki, skutkując zmniejszeniem uwalniania pigmentu i obniżeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Na ogół zabieg wystarcza na całe życie i nie trzeba go powtarzać.

W jakich przypadkach irydotomia laserowa jest rzeczywiście konieczna? Oprócz dokładnego wywiadu, badania okulistycznego (wraz z gonioskopią), na to pytanie pomaga odpowiedzieć tomografia optyczna przedniego odcinka oka (AS-OCT), precyzyjnie obrazująca struktury gałki ocznej. Przy podejrzeniu zamykania się kąta przesączania, badanie to poszerza się o tzw. dynamiczną próbę ciemniową, możliwą do wykonania wyłącznie tym typem aparatu (zwykłe urządzenia OCT nie mają takiej funkcji). W przypadku jaskry barwnikowej czy zespołu rozproszenia barwnika stwierdzenie nieprawidłowej, wklęsłej konfiguracji tęczówki decyduje o sensowności wykonania zabiegu.

Irydotomia laserowa jest bezbolesna, wykonywana w znieczuleniu kroplami. Czas zabiegu: ok. 5 minut. Godzinę po zabiegu wykonujemy kontrolny pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Po zabiegu prowadzenie samochodu jest przeciwwskazane,

Pozostałe zabiegi laseroterapii wykonywane w Optimum:

Zostaw numer,
Zadzwonimy