leczenie jaskry warszawa, laseroterapia jaskry warszawa

Laseroterapia w chorobach siatkówki, jaskrze i zaćmie wtórnej w Centrum Okulistycznym OPTIMUM

Wszystkie zabiegi w Centrum Okulistycznym OPTIMUM wykonywane są za pomocą najnowocześniejszych i bezpiecznych dla oka laserów okulistycznych:

 • LUMENIS Selecta® Duet™ 1064/532 nm

 • QUANTEL MEDICAL EasyRet 577 nm Fiber Technology


 

 • IRYDOTOMIA 

Wskazania do wykonania irydotomii laserowej: jaskra zamykającego się kąta, jaskra barwnikowa. Irydotomia wykonywana jest na tęczówce (kolorowa część oka wokół źrenicy) – w jej górnej części tworzy się mikroskopijny otwór laserem. Zapewnia on dodatkową drogę, umożliwiającą swobodny przepływ cieczy wodnistej między tylną, a przednią komorą gałki ocznej. Przepływ ten może być utrudniony w różnych rodzajach jaskry. W skrajnych przypadkach, jego całkowita blokada wywołuje tzw. ostry atak jaskry, mogący skutkować trwałym uszkodzeniem wzroku. Irydotomia laserowa jest bezbolesna, wykonywana w znieczuleniu kroplami. Czas zabiegu: ok. 5 minut.


 • KAPSULOTOMIA

Wskazania do wykonania kapsulotomii: zmętnienie torebki tylnej soczewki – zaćma wtórna. Wielu pacjentów, którzy byli operowani na zaćmę i mieli wszczepioną sztuczną soczewkę, z czasem zaczyna zauważać, że uzyskane początkowo po zabiegu bardzo dobre widzenie, stopniowo ulega pogorszeniu. Przyczyną może być zmętnienie tzw. torebki tylnej, w której w trakcie zabiegu umieszczono implant. Wykonując zabieg laserowej kapsulotomii usuwa się laserem centralną, zmętniałą część torebki, przywracając ostrość widzenia. Zabiegu nie powtarza się, wystarczy jednorazowa procedura. Kapsulotomia jest bezbolesna, wykonywana w znieczuleniu kroplami. Czas zabiegu: ok. 5 min.


 • SLT – SELEKTYWNA TRABEKULOPLASTYKA LASEROWA

Główne wskazania do terapii laserem SLT to jaskra otwartego kąta i nadciśnienie oczne. Selektywna trabekuloplastyka laserowa to nieinwazyjny, bezbolesny zabieg oczyszczający utkanie beleczkowe kąta przesączania wewnątrz oka, wykonywany za pomocą II-harmonicznej fali lasera Nd:YAG. ZOBACZ FILM

Laser SLT obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe, oczyszczając drogi odpływu i poprawiając krążenie cieczy wodnistej w oku u pacjentów z:

 • jaskrą pierwotną otwartego kąta,
 • jaskrą młodzieńczą,
 • jaskrą wtórną otwartego kąta: barwnikową i w zespole pseudoeksfoliacji (PEX),
 • nadciśnieniem ocznym,
 • u kobiet w ciąży i karmiących, gdy leki na jaskrę są przeciwwskazane
 • jaskrą bardzo zaawansowaną ze zwiększonym ryzykiem zabiegu chirurugicznego

Trabekuloplastyka laserowa laserem SLT jest niskoenergetyczna i nie wywołuje zjawiska koagulacji tkanki (uszkodzenia termicznego), a w związku z tym, w przeciwieństwie do tradycyjnej trabekuloplastyki argonowej, może być bezpiecznie wielokrotnie powtarzana, co przedłuża i wzmacnia jej efekt. Zabieg laserem SLT może być stosowany jako leczenie pierwszego rzutu, szczególnie u ludzi młodych z nowo rozpoznaną jaskrą. SLT może odroczyć operację przeciwjaskrową, a gdy jednak okaże się ona konieczna, nie utrudni jej przeprowadzenia. Laser SLT polecany jest przy złej tolerancji kropli na jaskrę lub niemożności ich regularnego stosowania. Laseroterapia, jako nieinwazyjna terapia zabiegowa, bywa też wykorzystywana w przypadkach bardzo zaawansowanej jaskry z dużym uszkodzeniem pola widzenia, gdzie przeprowadzenie klasycznego zabiegu chirurgicznego może okazać się zbyt ryzykowne.

Artykuły naukowe na temat SLT (kliknij na linki poniżej):

1) M. Krajewska, J. Wasyluk “Selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT) w leczeniu jaskry i nadciśnienia ocznego”

2) J. Liput, W. Tan “Selective laser trabeculoplasty for open angle glaucoma”


Laseroterapia jaskry i zaćmy – dodatkowe informacje dla pacjentów

Wszystkie powyższe zabiegi laserowe są wykonywane bez żadnego specjalnego przygotowania, w znieczuleniu miejscowym za pomocą kropli. Pacjent godzinę po zabiegu może udać się domu, a już następnego dnia wraca do swojej zwykłej aktywności. Sama procedura laseroterapii zajmuje kilka minut, jednak po niej na potrzebna jest chwila odpoczynku i kontrolny pomiar ciśnienia po godzinie (w niektórych przypadkach także po kilku tygodniach).


 

 • FOTOKOAGULACJA SIATKÓWKI 557nm EasyRet

Klasyczną fotokoagulację laserową siatkówki wykonuje się w następujących przypadkach:

– zabezpieczanie zmian zwyrodnieniowych siatkówki, które zagrażają przedarciem i następnie odwarstwieniem siatkówki – samoistnym lub wywołanych różnymi czynnikami, jak np. uraz sportowy czy parcie w trakcie porodu

– zabezpieczanie otworów i przedarć siatkówki (bez odwarstwienia) oraz jako uzupełnienie zabiegów chirurgicznych

– terapia retinopatii cukrzycowej

– terapia niedokrwiennych zakrzepów siatkówki

Mikropulsowa (subliminalna) fotokoagulacja siatkówki  jest najnowocześniejszą metodą laseroterapii, nieuszkadzającą tkanki, na którą działa. Dlatego możemy ją stosować najbardziej wrażliwych miejscach siatkówki, jak plamka żółta w niżej wymienionych schorzeniach:

– cukrzycowy obrzęk plamki (DME)

– centralna retinopatia surowicza (CSR)

– obrzęk plamki w przebiegu zamknięcia żyły środkowej siatkówki (CRVO)

 • Mikropulsowa diodowa selektywna trabekuloplastyka (MDLT) 

to nowa metoda terapii jaskry, zbliżona do SLT – procedury laserowej opisanej powyżej (także wykonywanej w Centrum Okulistycznym OPTIMUM). Nieuszkadzające impulsy laserowe działając na siateczkę beleczkowania wywołują obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego poprzez udrożnienie dróg odpływu cieczy wodnistej.

Facebook