sloct

Diagnostyka jaskry – laserowa koherentna tomografia  przedniego odcinka oka

Badanie AS-OCT (Anterior Segment OCT) to laserowa koherentna tomografia optyczna, która z ultramikroskopową dokładnością pozwala zobrazować struktury przedniego odcinka oka (kąt przesączania, komora przednia, tęczówka oraz rogówka), dokonać pomiaru głębokości i oceny komory przedniej, ocenić drożność wykonanych wcześniej irydotomii. Dzięki badaniu można odkryć zmiany jaskrowe w budowie oka już w najwcześniejszym stadium.

Dynamiczna próba ciemniowa to jedno z najważniejszych badań u pacjentów z podejrzeniem jaskry zamykającego się kąta przesączania (JPZK). Pozwala ono ocenić precyzyjnie ryzyko zamknięcia się kąta (ostry atak jaskry) i zakwalifikować chorego do profilaktycznego zabiegu laserowego, takiego jak irydotomia laserowa.

Koherentna tomografia pozwala także na jednoczesne, interaktywne pomiary ilościowe: gonioskopia cyfrowa (pomiar szerokości i ukształtowania kąta przesączania), pachymetria (pomiar grubości rogówki i jej mapa topograficzna) i inne.

Wczesna diagnostyka jaskry pierwotnej zamykającego się kąta (JPZK) umożliwia ochronę wzroku pacjenta i uniknięcie ostrego ataku jaskry przez wykonanie profilaktycznego zabiegu irydektomii laserowej. Głównym wskazaniem do wykonania badania AS OCT jest podejrzenie występowania schorzeń takich jak pierwotne zamknięcie kąta przesączania, zespół iris plateau, podostre zamknięcie kąta, cysty tęczówki, jaskra barwnikowa (wklęsła tęczówka), jaskra fakomorficzna.

Badanie AS-OCT jest bardzo przydatne w diagnostyce jaskry barwnikowej i zespołu rozproszenia barwnika – poprzez zobrazowanie kształtu nasady tęczówki pozwala na wykrycie odwrotnego bloku źrenicznego i kwalifikację do zabiegu laserowego jak Nd:YAG irydotomia. Jest nieinwazyjne, nie wymaga zastosowania środków w celu rozszerzania źrenicy. Wykonywane i opisywane jest przez specjalistę chorób oczu.

Sprawdź także: badanie GDX, HRT, pachymetria, SOCT, badanie w kierunku nużeńca.

UA-87128622-1

Facebook