Pomiar centralnej grubości rogówki

Obniżona grubość rogówki należy do grupy czynników ryzyka wpływających na rozwój i postęp jaskry. Pachymetria laserowa w Centrum Okulistycznym OPTIMUM jest wykonywana za pomocą tomografu optycznego Topcon 2000. Jest to badanie polegające na bezdotykowym pomiarze grubości rogówki i jest ono pomocne w weryfikacji odczytów ciśnienia wewnątrzgałkowego, prognozowaniu ryzyka rozwoju i progresji jaskry oraz ocenie funkcjonowania rogówki, np. po jej przeszczepieniu czy też po wszczepieniu niektórych typów implantów soczewki (wszczepy przedniokomorowe, iris-clip, fakijne).

Odczyt pomiaru ciśnienia śródgałkowego (tonometria aplanacyjna czy bezkontaktowa) jest wiarygodny tylko w przypadku standardowej grubości rogówki. Jak wiadomo – każdy pacjent jest inny i  dzięki pachymetrii można dokonać korekty tego odczytu, a także zdiagnozować nadciśnienie oczne, które nieleczone może niekiedy prowadzić do jaskry.

Pachymetria laserowa jest podstawowym badaniem w kierunku jaskry i powinna być przeprowadzona obowiązkowo zarówno u każdego pacjenta z rozpoznaną chorobą, jak i obserwowanego – z podejrzeniem jaskry czy nadciśnieniem ocznym. Pachymetria powinna być także wykonana przed laserową korekcją wad wzroku oraz zabiegami chirurgicznymi rogówki (sprawdź: pachymetria ultradźwiękowa).

Laserowa pachymetria bezkontaktowa jest szczególnie polecana dla osób bardzo wrażliwych, dzieci i u pacjentów z chorobami rogówki – kilkusekundowy pomiar odbywa się bez dotykania powierzchni gałki ocznej i bez zapuszczania jakichkolwiek kropli. Czas trwania badania obu oczu: ok. 3 min.; jest ono wykonywane przez lekarza okulistę. Wynik wydawany jest od ręki.

Zostaw numer,
Zadzwonimy