Jaskra a ciąża

W Centrum Okulistycznym OPTIMUM prowadzimy konsultacje, badania diagnostyczne i wykonujemy laserowe zabiegi profilaktyczne dla kobiet w ciąży.

Które kobiety ciężarne i dlaczego powinny się badać ?

U wielu osób występują w siatkówce oka różnego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe, z których na ogół na co dzień nie zadajemy sobie sprawy. Nie dają one żadnych niepokojących dolegliwości, a wychodzą na jaw przypadkowo, po badaniu okulistycznym. Niektóre z tych zmian mogą stanowić potencjalne ryzyko wystąpienia przedarciowego odwarstwienia siatkówki w czasie porodu. Występowaniu zmian zwyrodnieniowych siatkówki szczególnie sprzyja krótkowzroczność (noszenie okularów do patrzenia w dal). Ryzyko powikłań okulistycznych w tym czasie może stwarzać także kilka innych stanów: retinopatia cukrzycowa, bardzo zaawansowana jaskra, stożek rogówki, niektóre przebyte wcześniej operacje okulistyczne itd. Część powyższych chorób stanowi wskazanie okulistyczne do rozwiązania drogą cięcia cesarskiego.

Osoby przyjmujące leki w postaci kropli do oczu powinny koniecznie zweryfikować je u okulisty planując ciążę, ponieważ większość z nich jest w tym okresie przeciwwskazana. Np. u wielu pacjentek z jaskrą krople do oczu można zastąpić w czasie ciąży nieinwazyjnym zabiegiem laserowym SLT lub MLT.

Badania okulistyczne dla kobiet w ciąży

Konsultacja, którą oferujemy kobietom ciężarnym, zawiera szczegółowe badanie dna oka po rozszerzeniu źrenic oraz usg gałek ocznych. W przypadku stwierdzenia zmian predysponujących do odwarstwienia siatkówki, przeprowadzamy bezpieczne w ciąży zabiegi laserowe, zabezpieczające siatkówkę przed uszkodzeniem i umożliwiające przeprowadzenie porodu naturalnego. Jest to przede wszystkim FKL – fotokoagulacja najnowocześniejszym żółtym laserem światłowodowym 577nm EasyRet. Zabieg taki należy wykonać nie później, niż miesiąc przed planowanym porodem.

Konsultacje przeprowadzają w OPTIMUM specjaliści, zajmujący się chorobami siatkówki i laseroterapią:

Dr n. med. Agnieszka Jamrozy-Witkowska – od wielu lat zajmuje się problematyką schorzeń wrodzonych, naczyniowych, zwyrodnieniowych, a także zapalnych siatkówki i naczyniówki. Konsultantka Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej Polskiego Związku Niewidomych. Autorka ponad 80 prac naukowych i doniesień zjazdowych oraz rozdziałów w podręcznikach
okulistycznych.

Dr Mariusz Strąk – retinolog, starszy asystent Kliniki Okulistyki WIML, wieloletni specjalista w zakresie leczenia przewlekłych degeneracyjnych chorób siatkówki, wykonujący iniekcje doszklistkowe i laseroterapię siatkówki.

Serdecznie zapraszamy!

Zostaw numer,
Zadzwonimy