Cukrzyca i nadciśnienie tętnicze a choroby oczu

Cukrzyca i nadciśnienie tętnicze krwi z czasem wywołują zmiany w siatkówce oka, początkowo głównie w naczyniach krwionośnych. Często są one niewielkie i nie wpływają na widzenie. Zdarza się jednak, że mogą poważnie i co najgorsze – nieodwracalnie – uszkadzać wzrok. Szczególnie narażeni są chorzy na cukrzycę typu I (na insulinie) i pacjenci ze źle kontrolowanym poziomem cukru we krwi. Zaniedbana retinopatia cukrzycowa i nadciśnieniowa może skutkować krwotokiem do wnętrza oka, obrzękiem plamki żółtej, odwarstwieniem siatkówki czy jaskrą wtórną. Powoduje to często trwałe pogorszenie ostrości wzroku.

Retinopatia cukrzycowa i nadciśnieniowa – leczenie

Wczesne wykrycie retinopatii cukrzycowej i nadciśnieniowej pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie, przede wszystkim laseroterapię lub iniekcje (specjalne zastrzyki do oka), i zapobiec poważnym następstwom, z których najgorszym jest całkowita utrata widzenia. W Centrum Okulistycznym OPTIMUM możliwe jest leczenie powikłań okulistycznych cukrzycy za pomocą lasera argonowego, zarówno w zakresie obrzęku plamki (terapia mikropulsowa) jak i innych rejonów siatkówki (fotokoagulacja).

Retinopatia cukrzycowa jest na świecie jedną z głównych przyczyn ślepoty w grupie osób aktywnych zawodowo. W tych chorobach najważniejsza jest profilaktyka – dbanie o właściwy poziom cukru we krwi, prawidłowe ciśnienie tętnicze i regularne kontrole okulistyczne (raz na pół roku, a czasem nawet częściej).

Podstawowe badanie w leczeniu retinopatii cukrzycowej to  badanie dna oka  po rozszerzeniu źrenic oraz tomografia optyczna siatkówki  OCT czy badanie USG (wykonywane w Centrum Okulistycznym OPTIMUM).

Retinopatia nadciśnieniowa i cukrzycowa – objawy

Retinopatia nadciśnieniowa jest powikłaniem nadciśnienia tętniczego, które powoduje zwiększone obciążenie naczyń krwionośnych, również w siatkówce oka. Uciskająca naczynia żylne tętnica zwalnia przepływ krwi w oku, co prowadzi do zakrzepów krwi. Do najczęstszych objawów retinopatii cukrzycowej i nadciśnieniowej należą:

  • pogorszenie ostrości wzroku,
  • zniekształcenia obrazu,

W zaawansowanym stadium retinopatii nadciśnieniowej mogą również wystąpić:

  • krwotoki i przecieki naczyniowe,
  • obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.

Retinopatia cukrzycowa w pierwszych latach może przebiegać bezobjawowo, a do samych objawów, które pojawiają się stopniowo, pacjent się przyzwyczaja.

  • zaburzenia ostrości widzenia,
  • słabsze widzenie w ciemności,
  • falowanie obrazu – wykrzywianie się linii prostych,
  • plamki w polu widzenia,
  • nagła, bezbolesna utrata wzroku w wyniku pęknięcia naczynia i krwotoku lub odwarstwienia siatkówki.
Zostaw numer,
Zadzwonimy