Zapalenie spojówek u dzieci i dorosłych – od czego?
Zapalenia spojówek to jedne z najczęstszych chorób okulistycznych – dotyczą dzieci i dorosłych. Mogą być spowodowane infekcją oka – najczęściej bakteryjną lub wirusową czy też alergią, np. na pyłki, sierść, roztocza itd. Często towarzyszą infekcji górnych dróg oddechowych (gardło, nos).
Niektóre zapalenia spojówek, zwłaszcza jeśli są przewlekłe, nie poddające się leczeniu antybiotykami i towarzyszy im zaczerwienienie i swędzenie brzegów powiek mogą być wywoływane przez roztocza z grupy Demodex (nużeńce). W takim przypadku należy wykonać badanie mikrobiologiczne rzęs. W Centrum Okulistycznym OPTIMUM przeprowadza je doświadczony mikrobiolog. Więcej o badaniu na nużeńca przeczytasz TUTAJ
Jeśli zapalenie spojówek pojawia się u osoby noszącej soczewki kontaktowe lub u małego dziecka wizyta okulistyczna powinna odbyć się w trybie pilnym.
Objawy zapalenia spojówek
Najczęstsze objawy zapalenia spojówek to zaczerwienienie oczu, swędzenie i pieczenie, nadwrażliwość na światło i pojawienie się w oku wydzieliny (ropnej, śluzowej lub wodnistej).
Leczenie zapalenie spojówek – krople lub leki ogólne
Zapalenia spojówek leczymy w zależności od rodzaju wywołującego je czynnika – antybiotykami, lekami przeciwzapalnymi lub przeciwalergicznymi, zapisywanymi na receptę po konsultacji okulistycznej. W wyjątkowych przypadkach oprócz podawania kropli do oczu może być konieczność zastosowania leków ogólnych.