Czym jest zaćma?

Zaćma to stopniowe, postępujące z wiekiem zmętnienie soczewki, znajdującej się wewnątrz oka, związane ze starzeniem się tej struktury. Dotyczy to wszystkich, bez wyjątku, osób starszych, jednak nie u wszystkich przebiega z jednakową intensywnością. Niektóre rodzaje zaćmy mogą zdarzać się także w młodszym wieku – po urazie oka, w cukrzycy, po leczeniu sterydami czy kontakcie ze szkodliwymi substancjami. Do typowych objawów zaćmy należą: pogorszenie ostrości widzenia, problemy z oceną odległości, przymglone widzenie, męczliwość oczu przy czytaniu i oglądaniu telewizji.

Leczenie zaćmy

W obecnych czasach zaćmy można bez problemu pozbyć się operacyjnie – jest to jedyna skuteczna metoda leczenia zaćmy. Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków i w jej miejsce wszczepieniu (przez kanalik szerokości około 2 mm) nowej soczewki z tworzywa sztucznego (bez szwów). Operacja jest bardzo mało obciążająca dla pacjentów i wykonywana najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Chory przeważnie wraca po zabiegu do domu, a do pełnej aktywności może powrócić po miesiącu. Standardowe implanty sztucznych soczewek zapewniają wyraźne widzenie na jedną odległość (np. w dal), a do czytania dalej potrzebne będą okulary. Soczewki ponadstandardowe (tzw. “Premium” – niestety nierefundowane przez NFZ) mogą zapewnić dobre widzenie jednocześnie do dali i do bliży, a także korekcję istniejącego astygmatyzmu.

Zaćma nadaje się wtedy do operacji, kiedy złe widzenie zaczyna pacjentowi przeszkadzać, utrudniając funkcjonowanie czy wykonywanie pracy zawodowej. A więc zawsze, przed podjęciem decyzji, niezbędna jest wspólna rozmowa pacjenta z okulistą i wybranie momentu zabiegu oraz rodzaju implantu. Jeśli w trakcie konsultacji lekarz stwierdzi potrzebę operacji, pacjent zostaje przez niego skontaktowany bezpośrednio z najlepszymi, współpracującymi z naszym ośrodkiem mikrochirurgami okulistycznymi.

Diagnostyka zaćmy

Podstawowe badanie diagnostyczne w kierunku zaćmy to biomikroskopia oczu w lampie szczelinowej. Jest to stały element każdej konsultacji okulistycznej w Centrum Okulistycznym OPTIMUM.

Zostaw numer,
Zadzwonimy